wczasy, wakacje, urlop
24 July 2013r.
ZWIEDZAMY KOŚCIERZYNĘ Historyczne centrum miasta leży na południowy zachód od szosy Gdynia-Chojnice (ul. Wojska Polskiego). Z dałeka widoczne są dwie największe w śródmieściu budowle - murowany z cegły kościół parafialny i wysoka wieża dawnego ewangelickiego zboru. Kościerzyna ma ładny rynek i niewielki deptak - ul. Długą. Ruch samochodów w centrum miasta jest ograniczony, jednak nie ma większego problemu z zaparkowaniem (miejsca płatne). Dworzec PKS znajduje się w sercu miasta, przy ul. Wojska Polskiego, na wysokości Rynku. Z kolei dworzec kolejowy to dalekie przedmieścia, około 15 min pieszo od Rynku (ul. Dworcowa). Toalety w centrum Kościerzyny są jedynie przy dworcu PKS.
24 July 2013r.
OKOLICE KOŚCIERZYNY Tereny wokół miasta administracyjnie są częścią trzech gmin - gminy wiejskiej Kościerzyna, Nowej Karczmy i Liniewa. Obszar ten należy do najżyźniejszych w powiecie, więc ma typowo rolniczy charakter. Warto się tu wybrać głównie ze względu na zabytkowe dworki i stare kościoły. Z kilku, wcale niemałych, jezior turystyczne znaczenie mają tylko te, które znajdują się koto Lubiany oraz położone nieopodal miasta jezioro Dobrogoszcz.
24 July 2013r.
LUBIANA to największa wieś na terenie gminy Kościerzyna, położona 8 km na zachód od miasta, nieco w bok od szosy do Chojnic i Bytowa. Rozwój tej miejscowości nastąpił w latach 70. ubiegłego wieku, po wybudowaniu Zakładów Porcelany Stołowej. Lubiana znana jest w świecie, ale nie jako Lubiana, lecz Lubiana (od nazwy zakładów).
24 July 2013r.
MIĘDZY KOŚCIERZYNĄ A JEZIOREM GOŁUŃ Jezioro Wdzydze nazywane bywa „Kaszubskim Morzem". Rzeczywiście jest jednym z większych jezior województwa pomorskiego i mieszkającym z dala od morza Kaszubom swym ogromem przypominało prawdziwe morze. Wyjątkowość samego zbiornika, jak i lasów go otaczających, została objęta ochroną w ramach Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego, utworzonego jeszcze w latach 70. Ten zbiornik wodny ma kształt nieregularnego krzyża i utworzony jest z czterech jezior,