Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

 

Historia Ustki

01 August 2010r.

Historię Ustki na przestrzeni kilku stuleci wyznacza jej funkcjonowanie jako — najpierw osady rybackiej, później portu handlowego, który raz wznosił się na wyżyny swego rozkwitu, kiedy indziej spadał do miana przystani płaskich łodzi "promowych" przywożących z redy towary przeładowane z zakotwiczonych statków. Bywały bowiem w historii Ustki i takie lata, kiedy podejmowano prace remontowe i pogłębianie zamulonego ;i zasypanego piaskiem toru wodnego Słupi dopiero w momencie, kiedy ławice łososia nie mogły tędy przepłynąć śpiesząc w górę rzeki na tarliska. Ta królewska ryba — doceniana już wówczas jako produkt żywnościowy — miała Więc swój wpływ na dzieje portu.


Dzieje Międzyzdrojów

15 September 2011r.

Dzieje Międzyzdrojów związane były zawsze z wyspą Wolin i Pomorzem Zachodnim. W X w. obszarem tym władało plemię Wolinian, którego stolica — słynny Wolin — znana była jako ośrodek dalekosiężnego handlu morskiego. W 967 r. Mieszko I budując państwo polskie podporządkował sobie również Wolinian. W 1124 roku Bolesław Krzywousty wprowadził na Pomorze Zachodnie chrześcijaństwo, a stolica państwa Wolinian stała się siedzibą polskiego biskupa. Fakt ten świadczy, że jeszcze w XII w. pozycja miasta Wolina była znaczna.


Sopot 1945 r

11 June 2012r.

W dniu 23.III.1945 r. Sopot powraca do Polski i w pierwszych latach powojennych staje się siedzibą niektórych urzędów. Letniskowe wille i pensjonaty zamienione zostają na mieszkania. Obecnie ma tu siedzibę Wyższa Szkoła Ekonomiczna i Wyższa Szkoła Muzyczna. Zakład leczniczo-kąpielo-wy przekształcono na szpital reumatologiczny. Na miejscu spalonego w 1945 r. kasyna gry wzniesiono pawilony wystawowe, w których co roku otwarte są wystawy plastyki i inne. W ostatnich latach Sopot uzyskał z powrotem charakter kąpieliska, ośrodka wypoczynkowego i turystycznego. Otwiera się nowe zakłady żywienia, zwiększa liczbę hoteli, czynny jest ośrodek turystyczny PTTK na 600 miejsc noclegowych,