Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

  [1]  2  Następna >

Charakterystyka świata zwierząt w pasie nadmorskim

01 October 2010r.

Ogólna i geograficzna charakterystyka świata zwierzęcego O ile roślinność naszego wybrzeża zawsze cieszyła się dużym zainteresowaniem botaników i doczekała się licznych opracowań nie tylko ściśle naukowych, ale i popularnych, o tyle o świecie zwierząt tego obszaru wiemy dotąd stosunkowo mało. Jedynym wyjątkiem są wyspy Wolin i Uznam, pod względem faunistycznym niewątpliwie bardziej atrakcyjne od ubogich środowisk Pobrzeża Słowińskiego i Kaszubskiego. Fauna pobrzeża została opracowana tylko fragmentarycznie, przy czym duża część materiałów pochodzi sprzed wielu lat i wymaga uaktualnienia.


Fauna środowisk wodnych

02 October 2010r.

Pobrzeże, dzięki swojemu położeniu, setki tysięcy lat trwającej działalności skandynawskiego lądolodu w okresie plejstoceńskim oraz działalności morza w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat, posiada bardziej urozmaicone środowiska wodne niż jakikolwiek inny region naszego kraju.


Przybrzeżne wody otwartego morza

04 October 2010r.

Przybrzeżne wody otwartego morza Wielu ludzi, których znajomość morza ogranicza się tylko do znajomości zatok, ma czasami błędne wyobrażenia o faunie strefy przybrzeżnej otwartego morza. Tymczasem istnieją zasadnicze róż- ; nice między fauną przybrzeżnych wód otwartego morza a fauną zatok, zwłaszcza Zatoki Puckiej, Składają się na nie odmienne zasolenie wody, jej temperatura, inne struktury dna i co za tym idzie różny stopień pokrycia przez roślinność oraz różna intensywność falowania, co dla wielu zwierząt nie pozostaje bez znaczenia.


Zatoka Pucka i jej fauna

06 October 2010r.

W sensie przyrodniczym, a zwłaszcza dla fauny wodnej, Zatoka Pucka nie jest jednolitym akwenem, ale składa się z dwóch odrębnych terenów faunistycznych, oddzielonych od siebie piaszczystą mielizną, rozciągającą się wzdłuż linii Rewa-Kuźnica, zwaną Ry-fem Mew. Ponieważ warunki przyrodnicze panujące po obu stronach mielizny są bardzo różne, część wód zajmującą obszar leżący w głębi zatoki od strony Pucka będziemy nazywali Zatoką Pucką, natomiast część łączącą się z otwartymi wodami Zatoki Gdańskiej, zgodnie z trafnym określeniem Demela - "Małym Morzem", pod W2ględem faunistycznym wykazującym duże powiązania z typową morską fauną Bałtyku.


Zatoka Pucka - charakterystyka

08 October 2010r.

Zatoka Pucka jest zbiornikiem wyjątkowo płytkim. Ma to dla jej świata zwierząt bardzo poważne znaczenie. Przede wszystkim mogą go reprezentować wyłącznie formy płytkowodne. Z powodu braku głębszych miejsc zwierzęta głębokowodne nie mają tu swoich przedstawicieli. Nawet wiele form nie wymagających większych głębokości występuje we właściwej Zatoce Puckiej mniej licznie niż w sąsiadujących z nią wodach Zatoki Gdańskiej.


Zatoka Pucka - ptactwo

11 October 2010r.

Niewątpliwie najbogatszy zespół fauny płytkowodnej zamieszkuje rozległe podwodne łąki zostery morskiej, rozpościerające się przede wszystkim na zewnętrznym zboczu mielizny od strony "Małego Morza". Żyjące tu zwierzęta są dostosowane do tego środowiska nie tylko barwą, w której przeważają wszystkie odcienie zieleni i brązu, ale często także kształtem. Liczne są krewetki i garnele. Gatunki równonogów charakterystyczne dla właściwej Zatoki Puckiej zastępują: podwoik bałtycki i jera. Występują tu też swoiste gatunki ryb - cierniczek, ciernik, babka czarnoplamka, ostropłetwiec oraz przedziwne w kształcie - iglicznia i wężynka, tak w swojej budowie podobne do liści zostery, że trudno je tam zauważyć.


Jeziora przybrzeżne

18 October 2010r.

Jeziora przybrzeżne Przeważają wśród nich zbiorniki średniej wielkości i duże. Są stosunkowo młode, powstały bowiem zaledwie kilka tysięcy lat temu w wyniku odcięcia piaszczystymi mierzejami dawnych zatok morskich. Większość z nich do dziś zachowała połączenie z wodami Bałtyku co musi rzecz jasna znaleźć odzwierciedlenie w ukształtowaniu i rozmieszczeniu ich fauny. Jeziora przybrzeżne są zbiornikami politroficznymi, a ich wody lekko słonawe. W takich warunkach fauna tych jezior, choć w zasadzie niewiele odbiega od fauny innych słodkowodnych, śródlądowych jezior eutroficznych, wykazuje pewne powinowactwa z fauną Bałtyku, zwłaszcza w rejonach leżących w pobliżu kanałów łączących je z morzem.


Strona 1 z 2,   [1]  2  Następna >